„ევროალიანსი“ (ლევონ ბარსეღიანი) – 4,50% (2 071 ხმა),
პარტია „ქვეყანა ცხოვრებისათვის“ (კარენ მალხასიანი) – 3,60% (1 658 ხმა),
პარტია „დემოკრატიული ალტერნატივა“ (არტემ კარაღაზარიანი) – 3,01% (1 387 ხმა),
შრომითი სოციალისტური პარტია სომხეთის რესპუბლიკის (არტემ ტუმანიანი) – 1,39% (642 ხმა).
ამრიგად წინასწარი მონაცემებით, გიუმრის უხუცესთა საბჭოში 5 ძალა იქნება (პარტიებისთვის ბარიერი 4%-ია, ბლოკებისთვის – 6%).
წინასწარი შედეგების საფუძველზე, კონსტიტუციური სამართლის სპეციალისტმა გოჰარ მელოიანმა NEWS.am-ს განუცხადა, რომ ოპოზიციური პოლიტიკური ძალები, რომლებიც გადალახავენ აუცილებელ ბარიერს, სავარაუდოდ, გიუმრის წარმომადგენლობით ორგანოში 19 მანდატს მიიღებენ, ხოლო სომხეთის მმართველი პარტია „სამოქალაქო ხელშეკრულება“ – 14-ს.
მისი თქმით, არჩევნების კოდექსით გათვალისწინებული ფორმულის მიხედვით, ამჟამად პარტია „მოქალაქეების შეთანხმება“ (პროპორციული სია, რომელსაც ხელმძღვანელობს სარიკ მინასიანი) იღებს – 14 მანდატს, სომხეთის კომუნისტური პარტია (ვარდან Ռუკასიანი) – 8 მანდატს, ბლოკი „ჩვენი ქალაქი“ (მარტუნ გრიგორიანი) – 6 მანდატს, პარტია „ჩემი ძლიერად განვითარებული საზოგადოება“ (რუბენ მხიტარიანი) – 3 მანდატს და ბლოკი „დედა სომხეთი“ (კარენ სიმონიანი) – 2 მანდატს.დარჩენილი 4 საარჩევნო კონკურენტი ვერ გადალახავს საჭირო ბარიერს (პოლიტიკური პარტიების შემთხვევაში – 4%, ბლოკების შემთხვევაში – 6%). ამრიგად, თუ ყველა ოპოზიციური ძალა გაერთიანდება, გიუმრის უხუცესთა საბჭოში 33-დან 19 მანდატი ექნება. „ანუ გიუმრს ეყოლება ოპოზიციური მერი. თუ რაიმე საგანგებო მოვლენა არ მოხდება და არჩევნების შედეგები არ გასაჩივრდება, წარმომადგენლობითი ორგანოს პირველი სხდომა, რომელზეც გიუმრის მერი უნდა აირჩიონ, 15 აპრილს უნდა გაიმართოს“, – აღნიშნა მელოიანმა.