6 მარტს სომხეთის რესპუბლიკის მთავრობამ „სომხეთის რესპუბლიკის მთავრობის 2020 წლის 26 მარტის № 385-ნ დადგენილებაში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ“ გადაწყვეტილება მიიღო. ამის შესახებ შინაგან საქმეთა სამინისტროს პრესსამსახური გვაცნობებს.
გადაწყვეტილებით დადგენილია, რომ ორმაგი მოქალაქეობის მქონე სომხეთის რესპუბლიკის მოქალაქეს, სხვა ქვეყნებში მიღებული მართვის მოწმობების საფუძველზე, რომლებიც აკმაყოფილებენ საგზაო მოძრაობის შესახებ 1968 წლის კონვენციის მოთხოვნებს, ეროვნული მართვის მოწმობა საკვალიფიკაციო გამოცდების (თეორიული და პრაქტიკული) ჩაბარების გარეშე გაიცემა. ამ შემთხვევაში ახალი სერტიფიკატი წინა დამადასტურებელი დოკუმენტის ჩაბარების გარეშე გაიცემა.
აღნიშნული პროცედურის ფარგლებში:
1. მოქალაქე უნდა წარმოადგინოს სხვა ქვეყნებში მიღებული მართვის მოწმობის ასლი, ამ სიის პირველი და მე-4 პუნქტებით გათვალისწინებული დოკუმენტები, მათ შორის, პირადობის დამადასტურებელი დოკუმენტი და სახელმწიფო ბაჟის გადახდის ქვითარი.
2. შემოწმება ტარდება იმის უზრუნველსაყოფად, რომ მოქალაქე არ არის რეგისტრირებული ნარკოლოგიურ ან ფსიქიატრიულ დაწესებულებებში და იმ პირთა სიაში, რომლებსაც ჩამოერთვათ სატრანსპორტო საშუალების მართვის უფლება, ამ პროცედურის მე-8 პუნქტით გათვალისწინებული სხვა (სამედიცინო) საფუძვლების არარსებობა, აგრეთვე სხვა სახელმწიფოში აღებული მართვის მოწმობის მოქმედების ვადა.
ზემოაღნიშნული პროცედურების გავლის შემდეგ მოქალაქემ კომპიუტერული ტექნიკით უნდა გადაიღოს ფოტო და ერთი სამუშაო დღის განმავლობაში მას ეროვნული მართვის მოწმობა გადაეცემა.
ეს რეფორმები მძღოლის ლიცენზირების პროცესის უფრო გამარტივებული და ეფექტური გახადის გზით საზოგადოებრივი უსაფრთხოების გაძლიერებას და უსაფრთხოების კულტურის ხელშეწყობას ისახავს მიზნად.