ახალქალაქის მუნიციპალიტეტის სოფლებში „სოფლის მხარდაჭერის“ პროგრამის ფარგლებში პრიორიტეტული სამუშაოების შესარჩევი შეხვედრები დასრულდა. სოფლებში მერის წარმომადგენლებმა უკვე წარმოადგინეს ის სამუშაოები, რომლებიც სოფლებში აირჩიეს. სოფლების უმეტესობაში ეს ნიშნავს სოფლის მცხოვრებთა შეხვედრის ადგილების რეაბილიტაციას და განათების უზრუნველყოფას.
სოფლებში „სოფლის მხარდაჭერის“ პროგრამის ფარგლებში პრიორიტეტული სამუშაოების შესარჩევი შეხვედრები დასრულდა. ახალქალაქის მერიამ უკვე განიხილა და დაამტკიცა იმ სამუშაოების ნუსხა, რომელიც ამ პროგრამის ფარგლებში სოფლებმა უნდა განახორციელონ. საკრებულოს მიერ სამუშაოების ნუსხის დამტკიცების შემდეგ დაიწყება პროექტების შედგენაზე მუშაობა, რის შემდეგაც სამუშაოებზე ტენდერი გამოცხადდება.
ახალქალაქის მუნიციპალიტეტის მერიის ინფრასტრუქტურის, არქიტექტურისა და სამშენებლო სამსახურის უფროსის, არამ მოვსისიანის თქმით, სოფლებმა, ძირითადად, ერთი სამუშაო აირჩიეს, რომ ის ბოლომდე დასრულდეს. მიუხედავად იმისა, რომ არის სოფლები, რომლებიც მაინც ამჯობინებდნენ რამდენიმე სამუშაოს არჩევას. ყველაზე მეტი სამუშაო სოფელ დადეშმა აირჩია – 4 სამუშაო. სოფელმა კუმურდომ, ქარცეფმა, აზმანამ, სულდამ, ჩამდურამ, პტენამ, კოთელიამ ორი-ორი სამუშაო აირჩიეს.
„სოფლების უმეტესობაში სოფლის შეკრების ადგილების რეაბილიტაცია და განათება აირჩიეს. ძირითადად, სოფლებმა თითო სამუშაო აირჩიეს, რათა დაასრულონ. წელს ასევე სოფლებს სამუშაოების დასრულებისათვის ადგილობრივი ბიუჯეტიდან დამატებითი სახსრები გამოეყოთ“,- თქვა არა მოვსისიანმა.
წელს ახალქალაქის მუნიციპალიტეტის „სოფლის მხარდაჭერის“ პროგრამის თანხა არ შეცვლილა და 922 000 ლარს შეადგენს, ასევე ადგილობრივი ბიუჯეტი სოფლებს „სოფლის მხარდაჭერის“ პროგრამის თანხის მნიშვნელოვან ნაწილს დაამატებს, რათა სამუშაოები დასრულდეს.
გთავაზობთ ახალქალაქის მუნიციპალიტეტის ზოგიერთი სოფლის შერჩეულ სამუშაოებს:
აზავრეთი – კულტურის ცენტრის გათბობის სისტემის მონტაჟი და რეკონსტრუქცია;
ბურნაშეთი – გარე განათება;
ლომატურცხი – მინი-სტადიონის მშენებლობა;
გადოლარი – სარიტუალო სახლისთვის ინვენტარის შეძენა;
ალასტანი – გარე განათება;
კოკიო – სოფლის მცხოვრებთა შეხვედრის ადგილის მშენებლობა;
ვარევანი – გარე განათების მონტაჟი;
არაგოვა – გარე განათების მონტაჟი;
თოთხამი – სასმელი წყლის მილების შესყიდვა;
კორხი – სოფლის მოსახლეობის შეხვედრის ადგილის ინვენტარის შეძენა;
მაჯადია – სოფლის მცხოვრებთა შეხვედრის ადგილის რეკონსტრუქცია;
ორჯა – ახალგაზრდული ცენტრის რეაბილიტაცია;
ბარალეთი – სასაფლაოს ტერიტორიაზე ფანჩატურის მშენებლობა;
დიდი სამსარი – ახალგაზრდული ცენტრის რეაბილიტაცია;
იხტილა – სათამაშო მოედნის მშენებლობა;
ღონისძიებები – სოფლის მცხოვრებთა შეხვედრის ადგილის მშენებლობა;
მერენია – სოფლის მცხოვრებთა შეხვედრის ადგილის რეაბილიტაცია;
გოგაშენი – გარე განათების მონტაჟი;
აფნია – სარწყავი მილების შეძენა;
კუმურდო – გარე განათების მონტაჟი და წყალმომარაგების სისტემის აღდგენა;
კიროვაკანი – სოფლის მცხოვრებთა შეხვედრის ადგილის რეაბილიტაცია;
ოკამი – საბავშვო მოედნის მშენებლობის დასრულება;
ქარცეფი – გარე განათების მონტაჟი და საბავშვო მოედნის მშენებლობის დასრულება;
აზმანა – სარწყავი მილების და სკოლის ეზოს ღობეების შეძენა;
სულდა – გარე განათების მოწყობა და სასმელი წყლის სისტემის რეაბილიტაცია;
დადეში – საბავშვო ატრაქციონების მონტაჟი, სპორტული მოედნის მოწყობა და ტრენაჟორების მონტაჟი, სასმელი წყლის სისტემის რეაბილიტაცია;
მიასნიკიანი – ხელოვნური წყალსაცავის რეაბილიტაცია;
ბოზალი – სოფლის მცხოვრებთა შეხვედრის ადგილის რეაბილიტაცია;
კარწახი – წყალმომარაგების სისტემის რეაბილიტაცია;
ფილიპოვკა ​​– სათამაშო მოედნის მშენებლობა;
ხავეთი – სპორტული დარბაზის რეაბილიტაცია;
პტენა – ტროტუარების და გზების კეთილმოწყობა, სარიტუალო სახლისთვის ქონების შეძენა;
ხულგუმო – სასოფლო-სამეურნეო უბნებისკენ მიმავალი გზის რეაბილიტაცია
ჩამდურა – სასაფლაოს ტერიტორიაზე ფანჩატურის მოწყობა და სოფლის მცხოვრებთა შეხვედრის ადგილის რეაბილიტაცია.