„ტურიზმის ფაკულტეტი იმიტომ ავირჩიე, რომ ჩემი ინტერესების, მიზნების და სამყაროს აღმოჩენის ოცნების შესაფერისი იყო. ტურიზმი ჩემთვის არა მხოლოდ პროფესიაა, არამედ კულტურების, სამყაროების და ადამიანების ისტორიების აღმოჩენის შესაძლებლობა“.
ფოტოზე ვარდუჰი ჰოვსეფიანია
ვარდუჰი ამბობს, რომ საქართველოს, როგორც ტურისტულ ქვეყანას განვითარების უზარმაზარი პოტენციალი აქვს.
„მჯერა, რომ კარგი სპეციალისტებისთვის ტურიზმის სფეროში ყოველთვის იქნება ახალი შესაძლებლობები“.
უნივერსიტეტის დამთავრების შემდეგ მშობლიურ სოფელში დაბრუნებას და სპეციალობით მუშაობას გეგმავს. მან სამუშაოს ადგილების პრობლემის შესახებ იცის, მაგრამ დარწმუნებულია, რომ ტურიზმის სფეროში სამუშაოს პოვნას შეძლებს.
ხოლო გრიშა ვარდანიანმა თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ბიზნესისა და ეკონომიკის ფაკულტეტის ტურიზმის მიმართულება უკვე დაამთავრა და მშობლიურ სოფელში დაბრუნდა, მაგრამ სპეციალობით სამსახურს მაინც ვერ პოულობს. ის ნინოწმინდის მუნიციპალიტეტის სოფელ პატარა ხანჩალიდან არის.
მან თავისი პროფესიული არჩევანი ბავშვობიდან გააკეთა, ყოველთვის დაინტერესებული იყო უცხო ენებითა და ბუნებით.
„ბავშვობიდან ვოცნებობდი ახალი ადგილების აღმოჩენაზე, ისტორიული ძეგლების შესწავლაზე და სამყაროს დანახვაზე. მე ვთვლი, რომ სხვადასხვა ენის ცოდნა ადამიანს უამრავ შესაძლებლობებს აძლევს. ეს ყველაფერი იყო საფუძველი, რომელზედაც ავაშენე ჩემი პროფესიული არჩევანი“.
Grisha
გრიშას თქმით, სომხებს ცოტა უჭირთ ახალ გარემოსთან შეგუება, მითუმეტეს, რომ სახელმწიფო ენის ცოდნის პრობლემა არსებობს.
„სიძნელეების დაძლევით, უნივერსიტეტი დავამთავრე და სოფელში დავბრუნდი, რათა აქ მეპოვა სამსახური და მემუშავა, უკვე დიდი ხანია ვეძებ, მაგრამ უშედეგოდ. ვიმედოვნებ, რომ წელს მოვახერხებ ჩემი სპეციალობით სამუშაოს პოვნას და ჩემს სოფელში დარჩენას. წინააღმდეგ შემთხვევაში მე სოფლის დატოვება მომიწევს“.
კორონავირუსის დროს შეჩერებული ტურიზმის განვითარება ჯერ კიდევ არ განახლებულა, თუმცა ახალგაზრდები, რომლებიც თავიანთ პროფესიას სიყვარულით ეკიდებიან, მტკიცედ იბრძვიან დროებით სირთულეებს და იმედოვნებენ, რომ ჯავახეთშიც ტურიზმი განვითარდება.