საქსტატის (ეროვნული სტატისტიკის სამსახურის) მონაცემებით, 2026 წლის იანვარში საქართველოდან საქონლის ექსპორტის მოცულობამ (არადეკლარირებული ექსპორტის გარეშე) 480.4 მილიონი აშშ დოლარი შეადგინა, რაც 19.0 პროცენტით მეტია გასული წლის შესაბამის პერიოდთან შედარებით.
ადგილობრივი ექსპორტი, რეექსპორტის გარეშე, მთლიანი ექსპორტის 65.1 პროცენტს შეადგენს. ეს მაჩვენებელი გასული წლის შესაბამის პერიოდთან შედარებით 68.1 პროცენტით გაიზარდა და 312.8 მილიონი აშშ დոլარი შეადგინა.
სააგენტოს ანგარიშის თანახმად, 2026 წლის იანვარში საქართველოს ადგილობრივი ექსპორტის მთლიან მოცულობაში ათი უმსხვილესი ქვეყნის წილმა 74.5 პროცენტი შეადგინა. ამ თვალსაზრისით, უმსხვილესი საექსპორტო პარტნიორები არიან: ჩინეთი — 64.2 მილიონი აშშ დოლარით, თურქეთი — 49.3 მილიონი აშშ დოლარით და რუსეთი – 34.8 მილიონი აშშ დոլარით.
გარდა ამისა, 2026 წლის იანვარში ადგილობრივი ექსპორტის ათეულში ლიდერობს ნავთობი და ნავთობპროდუქტები – 56.2 მილიონი აშშ დოლარით; ამ სასაქონლო ჯგუფის წილი მთლიან ადგილობრივ ექსპორტში 18.0 პროცენტია. მეორე ადგილზეა ძვირფასი ლითონების მადნები და კონცენტრატები – 51.0 მილიონი აშშ დոլარით, ხოლო მესამეზე – სპილენძის მადნები და კონცენტრატები 24.0 მილიონი აშշ დოლარით.