საქართველოში 2026 წლის 1 მარტიდან ძალაში შევა ცვლილებები „შრომითი მიგრაციის შესახებ“ კანონში, რომელიც ახალ სავალდებულო მოთხოვნებს აწესებს ქვეყანაში ანაზღაურებადი შრომით დაკავებული უცხოელებისთვის.
ცვლილებების თანახმად, ნებისმიერი უცხო ქვეყნის მოქალაქე, რომელსაც არ აქვს მუდმივი ბინადრობის ნებართვა და განზრახული აქვს დასაქმდეს ადგილობრივ დამსაქმებელთან, ეწეოდეს ანაზღაურებად სამუშაოს ან სხვა საქმიანობას (მომსახურების გაწევა, ვაჭრობა, მეწარმეობა), ვალდებულია აიღოს მუშაობის ნებართვა.
ვისზე ვრცელდება ცვლილება?
უცხოელთა უმეტესობამ, რომლებსაც არ აქვთ მუდმივი ბინადრობის ადგილი, უნდა აიღოს ნებართვა, თუ ისინი შემოსავალს იღებენ საქართველოში შესრულებული სამუშაოდან:
მუშაობა ქართულ კომპანიაში შრომითი ხელშეკრულებით;
თვითდასაქმება (მომსახურება, ხელშეკრულებები, ქვეკონტრაქტები);
სამეწარმეო საქმიანობა ინდივიდუალური მეწარმის მეშვეობით;
დისტანციური მუშაობა ქართული კომპანიისთვის, თუ შრომითი ურთიერთობები საქართველოს მეშვეობით ხორციელდება.
რა არის საჭირო ლეგალურად მუშაობისთვის?
უცხო ქვეყნის მოქალაქეები საქართველოში მუშაობას შეძლებენ მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ ისინი ერთდროულად აკმაყოფილებენ ქვემოთ მოცემულ სამ პირობას:
აქვთ შრომითი ხელშეკრულება ქართველ დამსაქმებელთან (ან მომსახურების ხელშეკრულება/ინდივიდუალური მეწარმის სტატუსი თვითდასაქმებული პირებისთვის).
მიღებული აქვთ მუშაობის ნებართვა.
მიღებული აქვთ შესაბამისი ვიზა ან ბინადრობის ნებართვა:
აქვთ D1 სამუშაო ვიზა;
ან მუშაობის მიზნით გაცემული დროებითი ბინადრობის ნებართვა (მათ შორის, ცალკეული დროებითი ბინადრობის ნებართვა საინფორმაციო ტექნოლოგიების სპეციალისტებისთვის);
ან კანონით გათვალისწინებული სხვა ბინადრობის ნებართვა.
რა არის მუშაობის ნებართვის მიღების პროცედურა?
მუშაობის ნებართვას გასცემს საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტრო შრომით მიგრანტთან შრომითი ხელშეკრულების გაფორმების შემდეგ, შესაბამისი განცხადების წარდგენის საფუძველზე.
ვის შეუძლია განაცხადის წარდგენა?
დამსაქმებელს, თუ მიგრანტი დასაქმებული დაქირავებული მუშაკია;
უცხოელს, თუ ის თვითდასაქმებული ან ინდივიდუალური მეწარმეა.
განხილვის ვადა შეადგენს 30 დღემდე პერიოდს.
განაცხადის განხილვისთვის სახელმწიფო ბაჟი 500 ლარამდეა. საფასური გადაიხდება განხილვის პროცესისთვის და არა „შედეგისთვის“. ეს ნიშნავს, რომ გადახდა შეიძლება საჭირო გახდეს განაცხადზე უარის თქმის შემთხვევაშიც.
რა უნდა ქნან მათ, ვინც უკვე მუშაობს?
ის უცხო ქვეყნის მოქალაქეები, რომლებიც უკვე იმყოფებიან შრომით ურთიერთობაში ადგილობრივ დამსაქმებელთან და 2026 წლის 1 მარტის მდგომარეობით რეგისტრირებულნი არიან სამინისტროს ელექტრონულ მონაცემთა ბაზაში (Labourmigration.moh.gov.ge), ვალდებულნი არიან აიღონ მუშაობის ნებართვა და შესაბამისი ბინადრობის ნებართვა არაუგვიანეს 2027 წლის 1 იანვრისა.
კანონი ძალაში შედის 2026 წლის 1 მარტს, თუმცა ზუსტი პროცედურები, დოკუმენტების ჩამონათვალი და წარდგენის ვადები ჯერ კიდევ უნდა დაამტკიცოს მთავრობამ.
კანონში შესული ცვლილებების შესახებ BDO Legal-ის საინფორმაციო გზამკვლევი, რომელიც მოიცავს სამართლებრივ მოთხოვნებს, პროცედურებს, დამსაქმებლის ვალდებულებებსა და ცვლილებებიდან გამომდინარე საკითხებს, შეგიძლიათ იხილოთ bm.ge საიტზე.