სოფელ ბუღაშენში მცხოვრები მარიანა აპოზიანი დაბადებიდან ებრძვის ბავშვთა ცერებრალურ დამბლას (ბცდ), ეპილეფსიასა და სხვა დაავადებებს, რომლებიც მუდმივ სამედიცინო დახმარებას საჭიროებს. გოგონას მრავალშვილიან ოჯახს, სახელმწიფო მხარდაჭერის მიუხედავად, უჭირს ფინანსურ სირთულეებთან გამკლავება. ისინი დახმარებისთვის კეთილი ნების ადამიანებს მიმართავენ, რადგან მათ ყოველდღიურობას თანხების უკმარისობით გამოწვეული პრობლემები კიდევ უფრო ამძიმებს.
მარიანას თავდაპირველად ბცდ-ს დიაგნოზი დაუსვეს, მოგვიანებით კი, თბილისში სასწრაფო ჰოსპიტალიზაციის დროს, ეპილეფსია და სხვა დაავადებებიც გამოუვლინდა. ბავშვს სჭირდება სპეციალური ეტლი, რომელიც მჯდომარე პოზიციას უნარჩუნებს, რადგან ჩვეულებრივ ეტლში ვერ ჩერდება, ძველი კი მისთვის უკვე პატარაა.
მარიანას მშობლებმა Jnews-ს მიმართეს, რათა კიდევ ერთხელ გააჟღერონ ოჯახის მდგომარეობა და საზოგადოებას დახმარება სთხოვონ. ოჯახი იღებს სოციალურ დახმარებას, თავად ბავშვი კი — პენსიას, თუმცა თვეში 1000 ლარზე ოდნავ მეტი, რასაც ოჯახი ჯამში იღებს, ბევრ რამეს არ ჰყოფნის.
„წამლები გვჭირდება, მათი ყიდვა მუდმივად გვიწევს. აფთიაქში გვეუბნებიან, რომ სოციალური შეღავათებით სარგებლობისთვის საჭიროა ფორმა 100, მის მისაღებად კი ბავშვი თბილისში უნდა წავიყვანოთ — ამ დოკუმენტს განმეორებითი გამოკვლევის გარეშე არ გასცემენ. იქ წასასვლელად კი მინიმუმ 300 ლარი გვჭირდება მხოლოდ მგზავრობისთვის, რადგან საზოგადოებრივი ტრანსპორტით ბავშვთან ერთად ვერ წავალთ. გესმით? ყოველ ნაბიჯზე უამრავი ხარჯია, რაც ჩვენს ძალებს აღემატება“, — ამბობს მამა, მკრტიჩ აპოზიანი.
ნაზი ჩხიკვაძის თქმით, მიუხედავად იმისა, რომ სამედიცინო მომსახურების უმეტესობას სახელმწიფო აფინანსებს, ოჯახს ხშირად უწევს დამატებითი პროცედურების საფასურის გადახდა.
ოჯახის ძირითადი შემოსავალი სახელმწიფო შემწეობაა. მარიანას დაბადების შემდეგ მეუღლის ჯანმრთელობის მდგომარეობის გამო, მკრტიჩი ვერ ახერხებს სამუშაოს დიდი დრო დაუთმოს; ოპერაციის შემდეგ ქალს ფიზიკური დატვირთვა ეკრძალება. ამიტომ მკრტიჩი ვერ მიდის სამუშაოდ ქვეყნიდან ან სახლიდან დიდი ხნით — ის მხოლოდ დროებითი სამუშაოებით შემოიფარგლება.
„მცირე მხარდაჭერაც კი ჩვენთვის დიდი დახმარება იქნება“, — ამბობს მკრტიჩ აპოზიანი.
მათ, ვისაც სურს დაეხმაროს აპოზიანების ოჯახს ამ მძიმე პირობებიდან გამოსვლაში, შეუძლიათ დაუკავშირდნენ მკრტიჩ აპოზიანს ტელეფონის ნომერზე: 579 95 05 44, ან ნაზი ჩხიკვაძეს ნომერზე: 574 24 54 81.
ხოლო მათ, ვისაც ფინანსური დახმარების გაწევა სურს, შეუძლიათ სასურველი თანხა ჩარიცხონ შემდეგ საბანკო ანგარიშებზე:
საქართველოს ბანკი (Bank of Georgia): GE16LB0211128744526000, ნაზი ჩხიკვაძის სახელზე.
თიბისი ბანკი (TBC Bank): GE21TB7132845064300103.