ევროკავშირმა რუსეთის წინააღმდეგ სანქციების გაფართოება შესთავაზა, რაც გულისხმობს იმ პორტების სიაში შეყვანას საქართველოდან და ინდონეზიიდან, რომელთა გავლითაც რუსული ნავთობი გადაადგილდება. სააგენტო Reuters-ის მიერ მოპოვებული დოკუმენტის პროექტის თანახმად, ეს იქნება პირველი შემთხვევა, როდესაც ევროკავშირი აპირებს შეზღუდვები მესამე ქვეყნებში მდებარე პორტების მიმართ გამოიყენოს.
წინადადების თანახმად, სანქციების სიაში შესაძლოა მოხვდეს ყულევის პორტი საქართველოში და კარიმუნის პორტი ინდონეზიაში. გადაწყვეტილების მიღების შემთხვევაში, ევროკავშირის კომპანიებსა და მოქალაქეებს ამ პორტებთან ნებისმიერი სახის ოპერაციის განხორციელება აეკრძალებათ.
აი, მოცემული ტექსტის თარგმანი ქართულ ენაზე:
აღნიშნული ზომები რუსეთ-უკრაინის ომთან დაკავშირებული ევროკავშირის სანქციების მე-20 პაკეტის ნაწილია. პაკეტი ერთობლივად მომზადდა ევროპის საგარეო ქმედებათა სამსახურისა (EEAS) და ევროკომისიის მიერ და წევრ ქვეყნებს ორშაბათს წარედგინა. სანქციების ძალაში შესასვლელად ევროკავშირის ყველა ქვეყნის ერთხმად თანხმობაა საჭირო.
პარასკევს ევროკომისიის პრეზიდენტმა, ურსულა ფონ დერ ლაიენმა განაცხადა, რომ ახალი პაკეტი ითვალისწინებს დარგობრივ შეზღუდვებს, ასევე გადასვლას „დიდი შვიდეულის“ (G7) ფასების ზედა ზღვრის მექანიზმიდან რუსული ნავთობის ტრანსპორტირებასთან დაკავშირებული საზღვაო მომსახურების სრულ აკრძალვაზე.
კომპანია PT Oil Terminal Karimun-მა მანამდე განაცხადა, რომ იგი „კატეგორიულად უარყოფს ნებისმიერ ვარაუდს რუსული ნავთობით ან ნავთობპროდუქტებით ვაჭრობის ხელშეწყობის ან მხარდაჭერის შესახებ“. 26 იანვრის განცხადებაში კომპანიამ ხაზგასმით აღნიშნა, რომ მსგავსი მტკიცებები დაუსაბუთებელი და არაზუსტია. ეს კომენტარი მოჰყვა Reuters-ის პუბლიკაციას იმის შესახებ, რომ დეკემბერსა და იანვარში ტერმინალზე რუსული მაზუთის მიწოდება ხორციელდებოდა.
სანქციების პაკეტის პროექტი ასევე ითვალისწინებს ახალ აკრძალვებს ლითონების იმპორტზე — მათ შორის ნიკელის ზოდებზე, რკინის მადანსა და კონცენტრატებზე, არარაფინირებულ და გადამუშავებულ სპილენძზე, ასევე სხვადასხვა სახის ლითონის ჯართზე, ალუმინის ჩათვლით. გარდა ამისა, წამოყენებულია წინადადება აიკრძალოს მარილის, ამიაკის, კენჭის, სილიციუმისა და ბეწვეულის იმპორტი.
ევროკავშირის სანქციების პოლიტიკის ფარგლებში, პირველად არის შემოთავაზებული მესამე ქვეყნის მიმართ სანქციების გვერდის ავლის საწინააღმდეგო მექანიზმის გამოყენება. კერძოდ, ახალი შეზღუდვები ითვალისწინებს ყირგიზეთში ლითონის საჭრელი დაზგებისა და ხმის, გამოსახულებისა და მონაცემთა გადასაცემი კავშირგაბმულობის აღჭურვილობის (მაგალითად, მოდემებისა და როუტერების) მიწოდების აკრძალვას.
ევროკავშირმა ასევე წარადგინა წინადადება, რომ სანქციების სიაში შეიყვანონ ყირგიზეთის ორი ბანკი — Keremet-ი და OJSC Capital Bank of Central Asia, რუსეთისთვის კრიპტოაქტივებთან დაკავშირებული მომსახურების გაწევის გამო; სიაში შესაძლოა მოხვდნენ ლაოსისა და ტაჯიკეთის ბანკებიც. ამავდროულად, განიხილება სიიდან ორი ჩინური ბანკის ამოღება. დამტკიცების შემთხვევაში, სანქცირებული ბანკები ვეღარ შეძლებენ ოპერაციების განხორციელებას ევროკავშირის კომპანიებსა და მოქალაქეებთან.
მოქმედი სანქციების რეჟიმის ფარგლებში, რომელიც აქტივების გაყინვასა და გადაადგილების აკრძალვას მოიცავს, ევროპის საგარეო ქმედებათა სამსახურმა (EEAS) სიაში 30 ფიზიკური პირისა და 64 კომპანიის დამატება მოითხოვა. მათ შორისაა „ბაშნეფტი“ (რუსული ნავთობგიგანტის, „როსნეფტის“ შვილობილი კომპანია) და რვა რუსული ნავთობგადამამუშავებელი ქარხანა, მათ შორის „როსნეფტის“ კონტროლის ქვეშ მყოფი ორი მსხვილი საწარმო ტუაფსესა და სიზრანში. ამასთან, სიაში არ არის წარმოდგენილი თავად კომპანიები „როსნეფტი“ ან „ლუკოილი“, რომლებიც უკვე იმყოფებიან აშშ-ის სანქციების ქვეშ.