საქართველოს სოფლის განვითარებისა და სოფლის მეურნეობის სააგენტოს საინფორმაციო-საკონსულტაციო ცენტრის მონაცემებით, ახალქალაქის მუნიციპალიტეტში 11 000-ზე მეტი მსხვილფეხა რქოსანი პირუტყვი და 41 000-ზე მეტი ფრინველია. მიუხედავად იმისა, რომ მეცხოველეობა კვლავ მნიშვნელოვან სფეროდ რჩება, ბოლო წლებში რამდენიმე სოფელში ფერმერული მეურნეობების რაოდენობის კლება შეინიშნება.
ახალქალაქის მუნიციპალიტეტის მცხოვრებლები ტრადიციულად ეწეოდნენ როგორც მიწათმოქმედებას, ისე მეცხოველეობას, თუმცა ბოლო წლებში საძოვრებთან დაკავშირებული პრობლემებისა და რძის პროდუქტებზე დაბალი ფასების გამო, ბევრმა მცხოვრებმა პირუტყვის სულადობა შეამცირა. ქალაქთან ახლოს მდებარე სოფლებში მსხვილფეხა რქოსანი პირუტყვის რაოდენობა პრაქტიკულად იკლებს.
ოფიციალური მონაცემების თანახმად, მუნიციპალიტეტში 11 248 სული მსხვილფეხა რქოსანი პირუტყვია. ყველაზე დიდი რაოდენობა დაფიქსირებულია სოფელ კარწახში — 1 280 სული. მეორე ადგილზეა ჰოკამი, ხოლო მესამეზე — დილისკა.
ღორების რაოდენობა შეადგენს 10 553-ს. ღორების ყველაზე დიდი რაოდენობა ქალაქის მახლობლად მდებარე სოფლებშია. დილისკაში ღორების ყველაზე დიდი პოპულაციაა, მას მოჰყვება კარტიკამი და ვაჩიანი.
მუნიციპალიტეტში ასევე აღირიცხება 7 990 ცხვარი და 520 თხა.
ფრინველის საერთო რაოდენობა შეადგენს 41 633-ს, მათ შორის:
38 618 ქათამი;
160 ინდაური;
350 ბატი.
ქათმების ყველაზე დიდი რაოდენობა რეგისტრირებულია სოფელ კარტიკამში — 7 206, მას მოჰყვება ვაჩიანი — 3 600-ით. მესამე ადგილს იკავებს სოფელი სულდა, დაახლოებით 3 500.
ინდაურების ყველაზე დიდი რაოდენობა — 60, დაფიქსირებულია სოფელ პტენაში. ბატების ყველაზე დიდი რაოდენობა კი სოფელ გოგაშენშია — 100 ფრთა.
გარდა ამისა, მუნიციპალიტეტის სოფლებში არის 3 182 ფუტკრის ოჯახი.
წინა წლების მსგავსი სტატისტიკის არარსებობის გამო, Jnews-ს არ შეუძლია ზუსტი პროცენტული ზრდისა თუ კლების დაანგარიშება, თუმცა წარმოდგენილი მონაცემები რამდენიმე ტენდენციას ააშკარავებს:
პირუტყვის სულადობის შემცირება ქალაქისპირა სოფლებში;
პირუტყვის დიდი კონცენტრაცია გარკვეულ სოფლებში;
ცხვრებისა და თხების შედარებით მცირე რაოდენობა;
განვითარებადი მეფუტკრეობა.