ახალქალაქის მე-2 საჯარო სკოლაში ქიმიის ახალი კაბინეტი გაიხსნა. კაბინეტი სკოლის ყოფილი მოსწავლის, ქველმოქმედი – ვართან ავაკიანის დაფინანსებით გაიხსნა. ეს არ არის პირველი კაბინეტი, რომელიც სკოლაში მისი დაფინანსებით გაიხსნა.
დღეს- 1 აპრილს, ახალქალაქის მე-2 საჯარო სკოლაში ქიმიის ახალი კაბინეტი გაიხსნა, რომლის რემონტი და აღჭურვა სკოლის 1985 წლის კურსდამთავრებულმა- ვართან ავაკიანმა დააფინანსა.ოფისის გახსნას ახალქალაქის მერის მოადგილეები თეიმურაზ მჭედლიძე და მკრტიჩ მღდესიანი, ახალქალაქის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს დეპუტატები, ახალქალაქის რესურსცენტრის დირექტორი თერეზა ჩივჩიანი და ქველმოქმედის თანაკლასელები დაესწრნენ. დირექტორის თქმით, ქველმოქმედი ყოველწლიურად აფინანსებს რაღაც სასარგებლოს და საჭიროებს სკოლისთვის და მოსწავლეების განვითარებისთვის.მანამდე მისი დახმარებით გაიხსნა აღჭურვილობით გამართული გეოგრაფიის კაბინეტი და რამდენიმე წელია სკოლის საუკეთესო მოსწავლეებს ლეპტოპებით აჯილდოვებს, მაღალი აკადემიური მოსწრების წახალისების მიზნით.
Jnews photo - 1
„ჩვენ ვხსნით ქიმიის კაბინეტს მრავალფუნქციური დაფით. 2023 წელს ვარტან ნახაპეტის ძემ დააფინანსა გეოგრაფიის კაბინეტი, რომელიც ასევე აღჭურვილია თანამედროვე მოწყობილობებით. ამ ორი წლის განმავლობაში ამ კაბინეტიდან იმდენი სარგებელი მივიღეთ, რადგან იქ არა მხოლოდ გეოგრაფიის გაკვეთილები ტარდება, არამედ ყველა საგნისთვის, რათქმაუნდა საჭიროებების სემთხვევაში. რა თქმა უნდა, გეოგრაფიის კაბინეტი ჩვენი მოსწავლეებისა და მასწავლებლებისთვის ხელმისაწვდომია, რათა გაკვეთილები ხარისხიანად ჩატარდეს,“ — განაცხადა ახალქალაქის №2 საჯარო სკოლის დირექტორმა ანაიტ აბგარიანმა.
სკოლის დირექტორის თქმით, ქიმიის ოთახი ხელს შეუწყობს საბუნებისმეტყველო მეცნიერებების პოპულარიზაციას, რომლებმაც ბოლო ათწლეულების განმავლობაში დაკარგეს აქტუალობა და მოთხოვნა აბიტურიენტებში.
„ყოველწლიურად გვეკითხება, რა საჭიროებები გვაქვს, პედაგოგებთან ერთად განვიხილავთ, ვხსნით კაბინეტებს, რაც ჩვენს სტუდენტებს სჭირდებათ. საბუნებისმეტყველო საგნებში მოსწავლეთა მოსწრება ჩვენი ქვეყნის განათლების სისტემის ერთ-ერთი სერიოზული პრობლემა და სუსტი მხარეა.ამას ადასტურებს მრავალი საერთაშორისო კვლევა, რომელიც პერიოდულად ტარდება. ყოველწლიური ეროვნული გამოცდების შედეგები აჩვენებს, რომ აპლიკანტებს უჭირთ საბუნებისმეტყველო საგნების ჩაბარება. მაგალითად, 2023 წელს ყველა აპლიკანტის 31%-მა არ გადალახა მინიმალური ბარიერი ფიზიკის გამოცდაზე, ხოლო 20%-მა ქიმიაში.ეროვნული სასწავლო გეგმის მიხედვით პრიორიტეტულია საბუნებისმეტყველო საგნები (ქიმია, ბიოლოგია, ფიზიკა). მაგრამ გამოცდის შედეგები აჩვენებს, რომ ინტერესი ამ საგნების მიმართ ძალიან, ძალიან დაბალია. ჩვენდა სამწუხაროდ, მასწავლებელთა გამოცდების შედეგებიც გულდასაწყვეტია. და ვართან ნახაპეტოვიჩის ეს დიდებული საჩუქარი გვაძლევს იმედს, რომ გაკვეთილების ხარისხიანი სწავლება გაზრდის ინტერესს და მოტივაციას ქიმიის შესწავლის მიმართ“, – ამბობს ანაიტ აბგარიანი.
საკლასო ტექნიკის დემონსტრირებისთვის ქიმიის მასწავლებლებმა სკოლის სტუმრებისთვის რამდენიმე საინტერესო ქიმიური ექსპერიმენტი ჩაატარეს. მასწავლებლებმა და დამსწრეებმა გამოთქვეს მოსაზრება, რომ მსგავსი ექსპერიმენტები გაზრდის მოსწავლეთა ინტერესს ისეთი მრავალფეროვანი და საინტერესო საგნის მიმართ, როგორიცაა ქიმია.
ვარტან ავაკიანი დაამთავრა №2 საჯარო სკოლა (მაშინდელი მაიაკოვსკის სახელობის რუსული საშუალო სკოლა) ოქროს მედლით. შემდეგ კი წარმატებით დაასრულა მოსკოვის სეჩენოვის სახელობის სამედიცინო აკადემია და მიიღო სამედიცინო მეცნიერებათა კანდიდატის სამეცნიერო ხარისხი.ასევე დაამთავრა რუსეთის ფედერაციის საგარეო საქმეთა სამინისტროს დიპლომატიური აკადემია სპეციალობით „მსოფლიო ეკონომიკა“, მოსკოვის სახელმწიფო სამშენებლო უნივერსიტეტი და სტენფორდის უნივერსიტეტის უმაღლესი ბიზნესსკოლა აშშ-ში. მრავალი წლის განმავლობაში მუშაობდა ქირურგად და მოსკოვის სეჩენოვის სახელობის სამედიცინო აკადემიის ქირურგიის კათედრაში ლექტორად.მისი კარიერა შემდგომში ვითარდებოდა ხელმძღვანელ თანამდებობებზე დიდ საერთაშორისო და რუსულ კომპანიებში, მათ შორის ამერიკულ კონცერნ OTIS-ში და ერთ-ერთ უმსხვილეს ევროპულ ლიფტების კომპანიაში „მოსლიფტში“.