საპენსიო სააგენტოს დირექტორის მოვალეობის შემსრულებლის, გიორგი ჭიჭინაძის თქმით, სააგენტოს ამჟამად 6,5 მილიარდ დოლარზე მეტი შენატანები და ანაზღაურება აქვს დანაზოგის სახით.
როგორც მან ჟურნალისტებთან საუბარში აღნიშნა, გასულ წელს სააგენტომ 1 მილიარდ 185 მილიონი ლარის შენატანი მიიღეს.
„2024 წელი იყო ძალიან წარმატებული, შემოვიდა 1 მილიარდ 185 მილიონი ლარის შენატანები. ამჟამინდელი მონაცემებით, ჩვენ გვაქვს ექვს მილიარდ ლარზე მეტი შენატანები და ანაზღაურება დანაზოგის სახით, აქედან მილიარდნახევარზე მეტი დაბრუნდა. 20 ათასამდე პენსიონერმა უკვე ისარგებლა ამ შეღავათით და მათი პენსია დაახლოებით 70 მილიონ ლარის შეადგენს“.
საზოგადოებას ასევე ვაცნობეთ ცვლილებებს, რომლებიც 2025 წლის 1 მაისიდან ამოქმედდება. მოგეხსენებათ, ცვლილება შევიდა კანონში, რომლის მიხედვითაც, 2025 წლის 1 მაისიდან წარმოშობილ ურთიერთობებზე ხელფასის გადახდისას საპენსიო დეკლარაცია მხოლოდ საგადასახადო სამსახურის შემოსავლების დეკლარაციაზე მოდის.
შესაბამისად, ამ დეკლარაციის დახურვისთვის დამსაქმებელს მოეთხოვება საპენსიო სააგენტოს ანგარიშზე არსებული ნაშთი. სისტემის დანარჩენი ნაწილი ავტომატურად იმუშავებს და სისტემა დახურავს მათ დეკლარაციებს. თუ დეკლარაცია ვერ დაიხურება, ესეც გადავა ავტომატურ რეჟიმში და გახდება ჯარიმებისა და ჯარიმების გამოთვლის საფუძველი. ჩვენ გვქონდა კონტაქტი კერძო სექტორთან და ბიზნეს ასოციაციებთან.
გარდა ამისა, საქმეების გასამარტივებლად, ჩვენ შევქმენით წლიური ანაზღაურება სისტემებისთვის, რომლებიც არსებობდნენ 1 მაისამდე, რათა შესწორებები, დამატებები ან წინა წლების ახალი ანაზღაურება განხორციელდეს მხოლოდ ერთი მარტივი დაბრუნებით.
2024 წლის 1 ივნისიდან კანონში შეტანილი ცვლილებებით საპენსიო სააგენტო გახდა ერთ-ერთი ზედამხედველობის ორგანო და შევქმენით მონიტორინგის დეპარტამენტი. ჩვენ უკვე დავიწყეთ ძველი, არასწორად შესრულებული ვალდებულებების მონიტორინგი. ჩვენ უკვე ვამოწმებთ კომპანიებს. ამ ფაქტს ბევრი კომპანია დადებითად გამოეხმაურა და ძველ დეკლარაციებს ასწორებს. ჩვენ ასევე შევქმენით შედარების ფუნქცია.ჩვენი ამჟამინდელი სახელფასო განრიგი შეესაბამება საგადასახადო სამსახურის სახელფასო განრიგს და ადვილად შეიძლება დარეგულირდეს შესაბამისად. გარდა ამისა, განისაზღვრა ასეთი მონიტორინგის პროცესი და მათ აქვთ 1 თვე, რომლის განმავლობაშიც შეუძლიათ განიხილონ ან დაწერონ კომენტარები არსებულ პროტოკოლზე. შესაბამისად, ამის შემდეგ ეკისრება ჯარიმა. აკრძალვა 1 მაისიდან ამოქმედდება, მაგრამ ახლა არის ჯარიმა და თუ ჯარიმა და მონაწილის წინაშე ვალდებულებები არ მოგვარდება, მაშინ საქმე გადაეცემა აღსრულების ეროვნულ სააგენტოს და პასუხს აგებენ.