ირანული მედიის ცნობით, ირანის შეიარაღებულმა ძალებმა საბრძოლო მზადყოფნაში მოათავსეს რაკეტები, რომლებსაც შეუძლიათ შეერთებულ შტატებთან დაკავშირებულ პოზიციებზე დარტყმა.
Tehran Times-ის ცნობით, ეს მას შემდეგ მოხდა, რაც აშშ-ის პრეზიდენტმა დონალდ ტრამპმა ირანის წინააღმდეგ ახალი მუქარა წააყენა.
როგორც გამოცემა აღნიშნავს, საბრძოლო მოვალეობაზე მოთავსებული რაკეტების უმეტესობა ირანის სხვადასხვა რეგიონში მდებარე მიწისქვეშა საწყობებშია მოთავსებული.
ცნობისთვის, თეთრ სახლში დაბრუნების შემდეგ, დონალდ ტრამპმა არაერთხელ განაცხადა, რომ დაბომბავს ირანს, თუ თეირანი არ დათანხმდება აშშ-ს მიერ შემოთავაზებული პირობებით ხელი მოაწეროს შეთანხმებას ბირთვულ პროგრამაზე.
გავრცელებული ინფორმაციით, ეს მოიცავს ირანის ბირთვული პროგრამის სრულ დემონტაჟს, ასევე მისი სარაკეტო და თვითმფრინავების პროგრამების ზოგიერთ ასპექტს.
ირანი უარს ამბობს შეერთებულ შტატებთან მოლაპარაკებაზე და აცხადებს, რომ უპასუხებს შეერთებული შტატების ნებისმიერ სამხედრო ქმედებას.
30 მარტს ტრამპი კვლავ დაემუქრა ირანს დაბომბვით, თუ თეირანი არ მოაწერს ხელს შეთანხმებას შეერთებულ შტატებთან ბირთვული იარაღის შესაქმნელად.
ფოტო აღებულია არქივიდან.