მერიის მხრიდან მედიკამენტებისა და ოპერაციების დაფინანსების ვადები, ასევე ბენეფიციარებისთვის მომსახურების მიწოდებისა და სააფთიაქო და სამედიცინო დაწესებულებებიდან მერიაში ანგარიში წარდგენის ვადები გახანგრძლივდა. თუ ადრე ამისთვის ერთი თვე იყო განსაზღვრული, ახლა ეს ვადა ორი თვე გახდა.
ახალქალაქის მუნიციპალიტეტის საკრებულომ ცვლილება შეიტანა დადგენილებაში „2025 წლისთვის მუნიციპალიტეტის ბიუჯეტიდან სოციალური დახმარების აღმოჩენის წესების დამტკიცების შესახებ“, რომლის მიხედვითაც, მედიკო-ორგანიზაციებიდან მერიაში ანგარიშების წარდგენის ვადა ერთი თვიდან ორ თვემდე გაიხანგრძლივდა.
ცვლილება მიიღეს ახალქალაქის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს ბოლო სხდომაზე, რომელიც გაიმართა 2025 წლის 27 მარტს.
ეს ცვლილება ეხება მათ, ვინც სარგებლობს პაკეტით „მედიკამენტების შესაძენად სოციალურად დაუცველთათვის, ინვალიდის ეტლით მოსარგებლეებისთვის, ბავშვობიდან შშმ პირებისთვის და ონკოლოგიური პაციენტებისთვის“ (100-დან 1000 ლარამდე), ასევე მათ, ვისაც ესაჭიროება გეგმიური ოპერაციები.
„წელიწადში ერთხელ, ვინც ამ პაკეტით სარგებლობს, შეუძლია მიიღოს მედიკამენტოზური დახმარება. ასევე, ეს ეხება დაგეგმილ ოპერაციებს. თუ ადამიანი ჯერ არ იქნა ოპერირებული, ის მოდის ჩვენთან ინვოისით და თანხა გადაიცემა საავადმყოფოს ანგარიშზე, გადარიცხვისას გამოვცემთ გარანტიულ წერილს, სადაც ვადა იყო ერთი თვე, ახლა კი გახდა ორი თვე. ორი თვის განმავლობაში ადამიანს შეუძლია გამოიყენოს გარანტია, რათა დროებით შეძლოს ოპერაციის ჩატარება და რომ საავადმყოფოებმა და აფთიაქებმა დროულად მოგვაწოდონ ანგარიში“, – განაცხადა მერიის ჯანმრთელობისა და სოციალური დახმარების დეპარტამენტის ხელმძღვანელმა- ანაიდა იორდანიანმა.