სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის მონაცემებით, 2024 წელს საქართველოში 39 483 ბავშვი დაიბადა, აქედან 20 755 ბიჭი და 18 728 გოგო.
ეს მაჩვენებელი წინა წელთან შედარებით 1,8%-ით შემცირდა.
საქსტატის მონაცემებით, 2024 წელს ყველაზე მეტი შობადობა თბილისში დაფიქსირდა – 14 415 ბავშვი, ხოლო ყველაზე ნაკლები – რაჭა-ლეჩხუმსა და ქვემო სვანეთის რეგიონში, სადაც მხოლოდ 237 ბავშვი დაიბადა.
სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის მონაცემებით, 2024 წელს გარდაცვლილთა რიცხვი 2023 წელთან შედარებით 2,8%-ით გაიზარდა და 43 971 მიაღწია.
გარდაცვალების ყველაზე მეტი რაოდენობა თბილისში დაფიქსირდა – 12 492 ადამიანი, ხოლო ყველაზე ნაკლები – რაჭა-ლეჩხუმისა და ქვემო სვანეთის რეგიონში, სადაც 533 ადამიანი დაიღუპა.
საქსტატის მონაცემებით, 2024 წელს საქართველოში დაფიქსირდა მოსახლეობის ბუნებრივი ზრდა, რაც ნიშნავს სხვაობას დაბადებულთა და გარდაცვლილთა რაოდენობას შორის და შეადგინა 4488 ადამიანი.
ამასთან, უარყოფითი ბუნებრივი ზრდა დაფიქსირდა ყველა რეგიონში, გარდა თბილისის, აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკისა და ქვემო ქართლის რეგიონისა.