საქართველოს ეროვნული ბანკი მუშაობს ქვეყნის შიგნით გადახდების დამუშავების ეროვნული სისტემის შექმნაზე, რომელიც დამოუკიდებელი იქნება უცხოური პროვაიდერებისგან, როგორიცაა VISA და Mastercard. ამის შესახებ ეროვნული ბანკის ვიცე-პრეზიდენტმა ეკატერინა გალდავამ 27 მარტს პარლამენტში გამოსვლისას განაცხადა.
საუბარია პროექტზე სახელწოდებით „National Switch“. გალდავას თქმით, ის ამჟამად განხილვის ეტაპზეა და მისი განხორციელება მინიმუმ ორ წელს მოითხოვს.
„ვცდილობთ გადავიტანოთ ის გამოცდილება, რომელიც სხვა ქვეყნებში საკმაოდ ფართოდ არის გავრცელებული,“ — განაცხადა მან.
ეროვნული ბანკის ვიცე-პრეზიდენტი ინიციატივას საქართველოს ეკონომიკური დამოუკიდებლობის გაძლიერების სურვილით ხსნის. ახლა, განმარტავს გალდავა, ქვეყნის შიგნით ლარში გადარიცხვებიც კი საერთაშორისო სისტემებით – ძირითადად VISA და Mastercard-ით გადის. ეს ნიშნავს, რომ საკომისიოები გაჟონა საზღვარგარეთ, რადგან საერთაშორისო გადახდის სისტემები წყვეტენ ყველა ტრანზაქციას.
სებ-ში ასევე მიაჩნიათ, რომ ამ პროექტით განვითარდება ღია ბანკინგი, ანუ სისტემა, რომლის საშუალებითაც მომხმარებლებს საშუალება ექნებათ უშუალოდ დააკავშირონ თავიანთი ანგარიშები საბანკო ბარათების გამოყენების გარეშე.
ეროვნული ბანკის მცდელობებში, შეამციროს დამოკიდებულება უცხოურ გადახდის პროვაიდერებზე, ზოგიერთი ექსპერტი ხედავს საქართველოში VISA და Mastercard ოპერაციების შეჩერების პოტენციურ საფრთხეს. მზარდი პოლიტიკური კრიზისისა და დასავლეთის სანქციების მზარდი ზეწოლის ფონზე მმართველ პარტია „ქართულ ოცნებაზე“, ეს ინიციატივა დამატებით შეშფოთებას იწვევს. ამ დროისთვის საქართველოს წინააღმდეგ სანქციები პირადი ხასიათისაა.
გალდავას განცხადების შემდეგ, ქართველმა ფინანსისტმა და ბიზნესმენმა გიორგი ჩუგოშვილმა არ გამორიცხა, რომ ქვეყნის ხელმძღვანელობა ისეთივე შეზღუდვებისთვის ემზადება, როგორც რუსეთში, რომელიც უკრაინაში სრულმასშტაბიანი შეჭრის დაწყების შემდეგ მოწყდა საერთაშორისო გადახდის სისტემებს. მან გაიხსენა, რომ რუსეთმა თავისი ეროვნული გადახდის სისტემა MIR 2014 წელს დაიწყო ყირიმის ანექსიის გამო დასავლეთის პირველი სანქციების საპასუხოდ.