„ადამიანის უფლებათა ევროპულმა სასამართლომ დაიწყო არასამთავრობო და მედია ორგანიზაციების სარჩელის განხილვა „რუსულ კანონთან“ დაკავშირებით, გვაცნობებს საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია (საია).
ორგანიზაციის ცნობით, სტრასბურგის სასამართლომ საქმის განხილვა სარჩელში მითითებული ყველა პუნქტით დაიწყო.
„ადამიანის უფლებათა ევროპულმა სასამართლომ გვაცნობა, რომ დაიწყო „რუსული კანონის“ წინააღმდეგ შეტანილი სარჩელის განხილვა და შესაბამისი კითხვები გაუგზავნა სახელმწიფოს. სასამართლომ საქმე განიხილა სარჩელში მითითებული ყველა მუხლით“, – ნათქვამია განცხადებაში.
როგორც საზოგადოებამ იცის, 2024 წლის 17 ოქტომბერს 16 მედია ორგანიზაციამ, 120-მა არასამთავრობო ორგანიზაციამ და 4 პირმა შეიტანა სარჩელი ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოში „რუსულ კანონთან“ და მის მძიმე შედეგებთან დაკავშირებით.
სარჩელში ნათქვამია, რომ „რუსული კანონი“ არღვევს ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციის შემდეგ მუხლებს:
სასამართლოს მიერ გაგზავნილი კორესპონდენციის მიხედვით, საქმეს შეიძლება მიენიჭოს განსაკუთრებული მნიშვნელობის საქმის სტატუსი, რომელიც ეხება ადამიანის უფლებათა დაცვის განსაკუთრებით მნიშვნელოვან საკითხებს.
ასევე აღნიშნულია, რომ სარჩელის შეტანის შემდეგ სამოქალაქო საზოგადოების დევნა გაგრძელდა და გაძლიერდა. განახლებული ინიციატივა FARA-ს (უცხოელი აგენტების რეგისტრაციის აქტი, რომელიც მოქმედებს აშშ-ში) თარგმნისა და ადაპტაციის შესახებ, არის პარტია „ქართული ოცნების“ მიმდინარე პოლიტიკის ნაწილი. საქართველოსგან განსხვავებით, აშშ-ში ეს კანონი არ გამოიყენება დამოუკიდებელი არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და თავისუფალი მედიის წინააღმდეგ. „ქართული ოცნების“ მიზანია გამოიყენოს ეს აქტი „რუსული კანონის“ შენიღბვისთვის.
ECHR-ის გადაწყვეტილებები საქმეებში Kobaliya and Others v. Russia (No. 39446/16 და 106 სხვა) და Ecodefence and Others v. Russia (No. 9988/13 და 60 სხვა) ნათლად აჩვენებს, თუ როგორ გამოიყენება კანონები, რომლებიც ზღუდავს სამოქალაქო საზოგადოების საქმიანობას ავტორიტარულ რეჟიმებში დამოუკიდებელი ხმების ჩასახშობად.
მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, რომ სარჩელის გაგზავნის მომენტიდან ქართული ოცნების პროპაგანდა აცხადებდა, რომ საქმე არ იყო გაგზავნილი. მოგვიანებით, საფოსტო ამანათის ამონაწერის გამოქვეყნების შემდეგ, პროპაგანდისტულმა მედიამ დაიწყო მტკიცება, რომ დოკუმენტზე სასამართლოს ხელმოწერა არ იყო. საქმის ოფიციალურად დარეგისტრირების შემდეგ ისინი განაგრძობდნენ საზოგადოების შეცდომაში შეყვანას სხვადასხვა პროცედურული საკითხების მანიპულირებით. მაღალი თანამდებობის პირები აგრძელებენ სამოქალაქო საზოგადოების სტიგმატიზაციას და მას შეურაცხმყოფელი სახელებით ასახელებენ.
„რუსული კანონი“ არა მხოლოდ ზღუდავს სამოქალაქო საზოგადოებას და მედიას, არამედ ემსახურება როგორც მოქალაქეთა გაყოფისა და კრიტიკული ხმების ჩახშობის ინსტრუმენტს. ბრძოლა რუსეთის კანონებთან და ცენზურასთან ქართველი ხალხის გამარჯვებით დასრულდება“, – ნათქვამია საიას განცხადებაში.