ბიტკოინმა 7 მარტის შემდეგ პირველად გადააჭარბა $88,000-ს. წერის მომენტში Wall Street-ის ძირითადი ინდექსები აღმავალ ტრენდში იყო, S&P 500 1.5%-ით გაიზარდა, ხოლო Nasdaq Composite და Dow Jones შესაბამისად 1.96%-ით და 1.26%-ით, წერს Investing.com. ინფორმაციას PanArmenian.net ავრცელებს.
უფრო ადრე აშშ-ის პრეზიდენტმა დონალდ ტრამპმა შეარბილა თავისი პოზიცია ტარიფებთან დაკავშირებით და განაცხადა, რომ იქნება მოქნილობა საპასუხო ტარიფებთან დაკავშირებით. პროგნოზების მიხედვით, ეს ტარიფები 2 აპრილიდან უნდა ამოქმედდეს.
ასევე ყურადღების ცენტრში მოექცა რუსეთსა და აშშ-ს შორის მოლაპარაკებები რიადში, რომელიც 12 საათს გაგრძელდა.
ბიტკოინი წარმოადგენს ამავე სახელწოდების კრიპტოვალუტის დეცენტრალიზებულ სისტემას, რომელიც დაფუძნებულია ბლოკჩეინ ტექნოლოგიაზე. სისტემის ნებისმიერ მომხმარებელს შეუძლია ბიტკოინების გამოშვება ახალი ბლოკების შექმნით.
იდეა გამოქვეყნდა 2008 წლის ნოემბერში ავტორის მიერ ფსევდონიმით სატოსო ნაკამოტო. ბიტკოინის პოპულარობის პიკი ბოლო წლებში დაფიქსირდა. ბიტკოინის მიწოდება ბუნებრივად შეზღუდულია და მისი დიდი ნაწილი უკვე „გამოშვებულია“.