2022 წლის აპრილში საქალაქო მართვის სავალდებულო გამოცდის შემოღების შემდეგ სამცხე-ჯავახეთში მართვის მოწმობის მიმღებთა რაოდენობა მკვეთრად შემცირდა. აღნიშნულ ტენდენციას საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მონაცემები ადასტურებს.
ქალაქის რეალურ პირობებში ტარება მართვის მოწმობის გამოცდის სავალდებულო ნაწილი 2022 წლის აპრილში გახდა. საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს სტატისტიკის მიხედვით, ცვლილებების მიღების შემდეგ მართვის მოწმობის მიმღებთა რაოდენობა მკვეთრად შემცირდა. ბოლო ორი წლის განმავლობაში, 2021 წელთან შედარებით, სამცხე-ჯავახეთში მართვის მოწმობის მიმღებთა რაოდენობა 2-ჯერ შემცირდა.
2021 წელს მართვის მოწმობა სულ 1937-მა ადამიანმა აიღო, აქედან 699 ქალმა, 1230 მამაკაცმა და 8 ადამიანს სქესის არ აქვს მითითებული. თუმცა, ყველა, ვინც მართვის მოწმობა მიიღო, არ არის საქართველოს მოქალაქე და სამცხე-ჯავახეთის მცხოვრები. მათ შორის, ვინც რეგიონში მართვის მოწმობა აიღო, არის ინდოეთის ერთი მოქალაქე (25 წლის), რუსეთის ფედერაციის 5 მოქალაქე (17, 21, 36, 64 წლის), საბერძნეთის 1 მოქალაქე (49 წლის) და სომხეთის 5 მოქალაქე (27, 31, 38, 39 და 43 წლის). მათ შორის, ვინც მართვის მოწმობა მიიღო მამაკაცებში, ყველაზე მეტი იყო 17 წლის (482 ადამიანი) და 18 წლის (127 ადამიანი), ქალებში – 17 წლის (97 ადამიანი).
2023 წელს სამცხე-ჯავახეთში მართვის მოწმობა 737-მა ადამიანმა აიღო, აქედან 518 მამაკაცმა და 209 ქალმა, ასევე 10-ს არ აქვს მითითებული სქესი. მათ შორის, ვინც მართვის მოწმობა აიღო, არის სუდანის 1 (20 წლის), ისრაელის 1 (21 წლის), საფრანგეთის 2 (59-60 წლის), ბანგლადეშის 2 (24-25 წლის), ბელორუსის 1 (42 წლის), რუსეთის ფედერაციის 1 (33 წლის), სომხეთის 1 მოქალაქე (32 წლის). მამაკაცებს შორის ყველაზე მეტი, ვინც მართვის მოწმობა აიღო, იყო 17 წლის (209 ადამიანი) და 18 წლის (72 ადამიანი), ხოლო ქალებს შორის – 17 წლის (37 ადამიანი).
2024 წელს მართვის მოწმობა სულ 703-მა ადამიანმა აიღო, 523-მა კაცმა, 173-მა ქალმა და 7-მა ადამიანმა სქესი არ მიუთითა. ასევე სამცხე-ჯავახეთში მართვის მოწმობის მიმღებთა შორის არის რუსეთის ფედერაციის 1 (36 წლის), ბელორუსის 1 (26 წლის) და ეგვიპტის 1 (21 წლის) მოქალაქე. მამაკაცებს შორის ყველაზე მეტი, ვინც მართვის მოწმობა აიღო, იყო 18 წლის ასაკში (86 ადამიანი), ქალებში – 17 წლის ასაკში (16 ადამიანი).
ამგვარად, 2021 წელთან შედარებით (სატრანსპორტო საშუალების მართვის გამოცდის ქალაქის რეალურ პირობებში შემოღებამდე) 2024 წელს სამცხე-ჯავახეთში მართვის მოწმობის მიმღებთა რაოდენობა 1937 წლიდან 703 ადამიანამდე შემცირდა, ანუ ორჯერ მეტჯერ.
აღვნიშნოთ, რომ ახალქალაქის ბევრი მცხოვრები მართვის მოწმობის პრაქტიკული გამოცდის მეორე ნაწილის (ქალაქში) ჩაბარების სირთულეებს უჩივის. ეს პირველ რიგში განპირობებულია იმით, რომ გამოცდისთვის მოსამზადებლად და ჩასაბარებლად საჭიროა რეგულარულად ახალციხეში გამგზავრება. მეორე მხრივ, გამოცდის მონაწილეები ჩივიან, რომ მათ საეჭვო მიზეზების გამო „ჭრიან“.