Youth power არის ახალგაზრდული პლატფორმა, რომელიც შექმნილია გოგონების ჯგუფის მიერ, რომლებიც მიზნად ისახავენ ახალგაზრდების დახმარებას- მიიღონ ინფორმაცია საგანმანათლებლო, გაცვლითი პროგრამებისა და აქტიური სამოქალაქო ცხოვრების შესახებ. პროექტის დამფუძნებლების თქმით, ბევრი ახალგაზრდა არ არის საკმარისად ინფორმირებული საგანმანათლებლო შესაძლებლობების, პროგრამებისა თუ გზების შესახებ, რომლებიც მათ განვითარებაში დაეხმარება.
პლატფორმის შექმნის იდეა ჩამოყალიბდა ევროკავშირის მხარდაჭერით განხორციელებული პროგრამის ფარგლებში გამართული ბანაკის დროს, სადაც „Youth power“ პროგრამის დამფუძნებლებმა – ზინა კურღინიანმა, მარიამ რაისიანმა, ნინა ჭნავაიანმა და ნინა პაპიკიანმა – გადამზადება გაიარეს და შეიმუშავეს იდეა, რომელიც ახლა ახალგაზრდების განვითარებას ემსახურება.
პროექტს ასევე დაუჭირა მხარი CENN-მა (Caucasus Environmental NGO Network), ერთ-ერთი წამყვანი არაკომერციული ორგანიზაცია საქართველოში მდგრადი განვითარებისა და გარემოს დაცვის სფეროში.
ერთ-ერთი დამფუძნებლის- ზინა კურღინიანის თქმით, ახალგაზრდებს ხშირად სურთ დიდი და მნიშვნელოვანი საქმის კეთება, მაგრამ დიდი პრობლემის წინაშე დგანან. არ იციან საიდან დაიწყონ, ზოგიერთს კი უბრალოდ არ აქვს თავდაჯერებულობა, რადგან ყოველთვის სმენიათ, რომ „ეს შეუძლებელია“ ან „შენ არ შეგიძლია ამის გაკეთება“.
„ჩვენ არ გვჯერა შეზღუდვების, გვჯერა, რომ ახალგაზრდებს შეუძლიათ ყველაფერი გააკეთონ, თუ მათ ექნებათ სწორი ინფორმაცია, მხარდაჭერა და საკუთარი შესაძლებლობების რწმენა. ჩვენ გვინდა ვაჩვენოთ, რომ ყველა ოცნება შეიძლება ახდეს. ჩვენ აქ ვართ, რათა ერთად დავამსხვრიოთ სტერეოტიპები, ვიპოვოთ შესაძლებლობები და გავაძლიეროთ ერთმანეთი. „ეს გვერდი არ არის მხოლოდ საინფორმაციო პლატფორმა, ეს არის ახალგაზრდული მოძრაობა, სადაც ჩვენ ვეხმარებით ერთმანეთს, ვუზიარებთ გამოცდილებას და ერთად მივდივართ წინ“, – აღნიშნავს ზინა.
„Youth Power“ პლატფორმის საშუალებით გოგონები ცდილობენ გაავრცელონ ინფორმაცია საგანმანათლებლო შესაძლებლობების შესახებ, დაწერონ ბლოგები, მოაწყონ საინფორმაციო შეხვედრები ჯავახიდან 14-25 წლის ახალგაზრდებისთვის.
პლატფორმის დამფუძნებლებს აქვთ სხვადასხვა პროფესია, პროფესია და სასურველი სფერო, რაც მათ საშუალებას აძლევს, უფრო მრავალფეროვანი გახადონ თავიანთი საქმიანობა. მაგალითად, მარიამ რაისიანი არის თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტის მე-5 კურსის სტუდენტი და აქტიურად არის ჩართული ახალგაზრდების განვითარებისა და სოციალური ცვლილებების პროცესში. მას სურს, ახალგაზრდებმა გააცნობიერონ, რომ არცერთი მიზანი არ არის მიუღწეველი, თუ ისინი მიზანმიმართულნი არიან და თავდადებულნი არიან თავიანთ საქმეში. მისთვის ყველაზე მთავარია თავისუფლება იცხოვროს ისე, სადაც ყველაფერი შესაძლებელია.
ნინა ჭნავაიანი სწავლობს ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტში. სხვადასხვა ტრენინგებში, საგანმანათლებლო შეხვედრებსა და ბანაკებში მონაწილეობით, მან გაიღრმავა ცოდნა სხვადასხვა სფეროში. თავიდან ვერ წარმოიდგენდა, რომ მათი პროექტი ასეთი წარმატებული იქნებოდა. მაგრამ თანდათანობით პროგრამაზე მუშაობით და ახალგაზრდების მოტივაციის დანახვისას მიხვდა, რომ საჭიროა ახალგაზრდებისთვის მაგალითის მიცემა და მათთვის შეუძლებელი არაფერი. ნინა დარწმუნებულია, რომ ადამიანების მცდარი მოსაზრებები და სტერეოტიპები ანადგურებს ახალგაზრდებში გაჩენილ პოტენციალს, იწვევს შიშებსა და კითხვებს.
ზინა კურღინიანი სწავლობს თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში, არის მომავალი სინოლოგი და ამავდროულად სწავლობს ექვს სხვადასხვა ენას. ზინა მხოლოდ საუნივერსიტეტო განათლებით არ კმაყოფილდება და კარიერაში დიდ მნიშვნელობას ანიჭებს არაფორმალურ განათლებას. ის მონაწილეობდა და აგრძელებს მონაწილეობას სხვადასხვა საგანმანათლებლო პროგრამებში, სადაც არა მხოლოდ ისწავლა, არამედ აზიარებდა თავის ცოდნას, თვლის, რომ ახალგაზრდებს უნდა ჰქონდეთ შესაძლებლობები, რაც დაეხმარება მათ თავიანთი პოტენციალის აღმოჩენაში და სერიოზული ცვლილებების მოტანაში მათ საზოგადოებასა და ქვეყანაში.
ნინა პაპიკიანი სწავლობს ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტში, მისი პირველი სპეციალობა ქართული ფილოლოგიაა, მეორე სპეციალობით კი მათემატიკა. ამჟამად მუშაობს კრედო ბანკში, არაქართულენოვან ადამიანებთან საზღვარგარეთიდან. გარდა საუნივერსიტეტო განათლებისა, ის დიდ მნიშვნელობას ანიჭებს არაფორმალურ განათლებასაც და აღნიშნავს, რომ სხვადასხვა პროგრამებში მონაწილეობა ეხმარება განვითარებასა და თვითგანათლებაში.
ეს მრავალფეროვნება ეხმარება მათ კიდევ უფრო ფართო გახადონ მათ მიერ შექმნილი „Youth power“ პლატფორმა, რომელიც მოიცავს სხვადასხვა სექტორს და აკმაყოფილებს სხვადასხვა ინტერესების მქონე ახალგაზრდების ინტერესებს.
Jnews-თან ინტერვიუში გოგონები ამბობენ, რომ მთავარი სირთულე ის არის, რომ ისინიც სტუდენტები არიან და დროის შეზღუდვები ექმნებათ, მაგრამ ყოველთვის ცდილობენ მათ შეთავსებას.
კონკურსების გამართვას გეგმავენ პლატფორმა „Youth power“-ის დამფუძნებლებიც. პირველადი დახმარების შეხვედრების ჩატარება და ახალგაზრდების ჩართულობის გაზრდა სხვადასხვა აქტივობებით.