ყველგან დაგროვილი ნაგვის გამო ახალქალაქის ავტოსადგური ანტისანიტარიულ მდგომარეობაშია. ახალქალაქის სერვის ცენტრს აქედან ნაგავი არ გააქვს, რადგან ეს კერძო ტერიტორიაა და ავტოსადგურის ხელმძღვანელობას მათგან მომსახურება არ მოუთხოვია. საჯარო რეესტრის სახელმწიფო ვებგვერდის napr.gov.ge-ს ინფორმაციით, ახალქალაქის ავტოსადგურის ტერიტორია დაყოფილია 3 ნაწილად და ჰყავს ორი მფლობელი.
ახალქალაქის მუნიციპალიტეტში ფუნქციონირებს ერთი ავტოსადგური, რომელიც ახალქალაქის ჩრდილოეთ ნაწილში, ქალაქის საწყის ნაწილში, ახალციხიდან ახალქალაქის შესასვლელიდან არც თუ ისე შორს მდებარეობს. ამ ადგილას ავტოსადგური საბჭოთა დროიდან ფუნქციონირებს. 1980-იან წლებამდე ავტოსადგურის შენობა იყო დანგრეული, პატარა, ერთსართულიანი შენობა, კეთილმოწყობის გარეშე და ტერიტორია არ იყო კარგ მდგომარეობაში. ამ ადგილზე ახალი ავტოსადგურის შენობა 1980-იან წლებში აშენდა. საბჭოთა კავშირის დაშლის შემდეგ, 1990-იანი წლების დასაწყისში, როდესაც ტერიტორია კერძო საკუთრება გახდა, ის ოდნავ გაუმჯობესდა. თითქმის სამი ათეული წელი გავიდა, მაგრამ აქ კაპიტალური რემონტი არ ჩატარებულა. პატარა შენობა, სადაც ბილეთები იყიდება და თავად ავტოსადგურის ტერიტორია ახლა მიტოვებულად და დანგრეულად გამოიყურება. ტერიტორია, სადაც მიკროავტობუსები დგას, ავარიულ მდგომარეობაშია, მთელი ტერიტორია ორივე მხრიდან საყოფაცხოვრებო და სხვა ნაგვით არის მოფენილი, ყველგან ცელოფნები ყრია და ზოგადად ტერიტორია მოუწესრიგებელი ჩანს. სამშენებლო ნარჩენები დაგროვდა შედარებით ახალ შენობაშიც, რომელიც ოდესღაც კლინიკის ფუნქციას ასრულებდა. გარედან დაკვირვებით, იქ კეთილმოწყობა მიმდინარეობს.
avtoctancia
ახალქალაქში ნაგვის შეგროვებაზე პასუხისმგებელია სერვის ცენტრი, თუმცა ავტოსადგურის ტერიტორიაზე ნაგვის კონტეინერები დიდი ხანია არ დამონტაჟებულა და ნაგვიც არ გატანილა.
ახალქალაქის სერვის ცენტრის დირექტორის, რსტაკიან მხითარის თქმით, ავტოსადგურიდან ნაგვის შეგროვება რამდენიმე წლის წინ, მის დირექტორობამდე შეწყდა.
„ბიჩახჩიანის (სერვისის ყოფილი დირექტორის) დროს შევწყვიტეთ ტერიტორიიდან ნაგვის გატანა, რადგან გადახდაზე უარი თქვეს. ახლა ხელმძღვანელობა შეიცვალა, მაგრამ ტერიტორიიდან ნაგვის გასატანად არ მოუმართავთ, იქ ნაგვის ურნები არ გვაქვს, მაგრამ ნაგვის ურნები მთავარ ქუჩაზე გვაქვს დამონტაჟებული და იქ ვასუფთავებთ. ეს არის კერძო საკუთრება“,- თქვა რსტაკიან მხითარმა.
ახალქალაქის მუნიციპალიტეტში იურიდიული პირებისთვის ნაგვის გატანის საფასური 1 კუბ/ მ ნაგავზე 25 ლარს შეადგენს.
იმის გასარკვევად, რატომ არის ახალქალაქის ავტოსადგურის ტერიტორია ნაგვით სავსე და ასევე დააკმაყოფილებს თუ არა ქალაქის ავტოსადგური ახალ სტანდარტებს, რომლებიც ქვეყანაში ინერგება, შევეცადეთ ტერიტორიის მფლობელები მოგვეპოვა. საჯარო რეესტრის მიხედვით, 2017 წლიდან ავტოსადგურის 2000 კვ/მ ფართობის ტერიტორია 3 ნაწილად გაიყო. მთავარი, ცენტრალური ნაწილის მფლობელი 2023 წლის თებერვლიდან არის ასთღიკ ჰოვანისიანი, რომელთანაც Jnews-მა ჯერ ვერ მოახერხა დაკავშირება, ხოლო 2017 წლიდან ორი გარე ნაწილი არარატ ჰოვანისიანის მფლობელობაშია, შპს «კულდას» ხელმძღვანელის სიძე, რომელიც ავტობუსების სადგურის ოფიციალური დოკუმენტების მფლობელად ითვლებოდა, თუმცა ოფიციალური დოკუმენტაციის მიხედვით, შპს «კულდა» არარატ ოგანისიანის კუთვნილ ნაწილს იჯარით იღებდა, 2018 წლამდე. სხვა ოფიციალური ინფორმაცია ღია მონაცემთა ბაზაში არ არის.
Jnews-ი გააგრძელებს მუშაობას, რათა დაუკავშირდეს თანამფლობელებს და გაეცნოს ავტოსადგურის კეთილმოწყობის გეგმებს, რადგან საქართველოში ავტოსადგურებისთვის ახალი რეგულაციები შემოიღოს.