თბილისის საქალაქო სასამართლომ საქართველოს ყოფილი პრეზიდენტი მიხეილ სააკაშვილი სახელმწიფო საზღვრის უკანონო გადაკვეთის საქმეზე დამნაშავედ ცნო.სასამართლომ მას 4 წლითა და ექვსი თვით თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯა. თუმცა, განაჩენების ერთობლივი განხილვისას, მოსამართლემ საბოლოო ვადა 12 წელი და 6 თვე დააკისრა.
გადაწყვეტილება მოსამართლე მიხაილ ჯინდჯოლიამ მიიღო.
„სასამართლომ მიხეილ სააკაშვილი დამნაშავედ ცნო საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 344-ე მუხლის პირველი ნაწილით გათვალისწინებული დანაშაულის ჩადენაში. მას სსკ-ის 59-ე მუხლის მე-3 და მე-4 ნაწილებით თავისუფლების აღკვეთა ოთხი წლითა და ექვსი თვით შეეფარდა.ეს ვადა ნაწილობრივ ემატება საქალაქო სასამართლოს მიერ 12 მარტს გამოტანილ სასჯელს, რომელიც ითვალისწინებს რვა წლით თავისუფლების აღკვეთას და სამი წლით საჯარო თანამდებობის დაკავების აკრძალვას.ამგვარად, სასჯელთა მთლიანობიდან გამომდინარე, მიხეილ სააკაშვილს მიესაჯა საბოლოო სასჯელი 12 წლითა და ექვსთვიანი თავისუფლების აღკვეთით, ასევე სამი წლის ვადით საჯარო თანამდებობის დაკავების აკრძალვით“, – განაცხადა მოსამართლემ.
საქართველოს ყოფილი პრეზიდენტი მიხეილ სააკაშვილი საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრომ საზღვრის უკანონო გადაკვეთის ბრალდებით 2021 წლის 1 ოქტომბერს დააკავა.
გარდა ამისა, 12 მარტს თბილისის საქალაქო სასამართლომ მიხეილ სააკაშვილს 9 წლით თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯა საბიუჯეტო თანხების განსაკუთრებით მსხვილი მაშტაბით გაფლანგვის საქმით.