თავისუფლების ქუჩაზე და მიმდებარე ტერიტორიაზე სამსართულიანი საცხოვრებელი კორპუსის ფასადის რეკონსტრუქციაზე ახალქალაქის მუნიციპალიტეტმა 11 მარტს ტენდერი მეხუთედ გამოაცხადა. ამჯერად გამოყოფილი თანხა პირველ 4 კონკურსთან შედარებით გაიზარდა, თუმცა ოდნავ ნაკლებია ახალქალაქის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს ბოლო სხდომაზე დამტკიცებულ თანხაზე.
თავისუფლების ქუჩაზე და მიმდებარე ტერიტორიაზე სამსართულიანი საცხოვრებელი კორპუსის ფასადის რეკონსტრუქციის შეთავაზებების მიღება 24 მარტს დაიხურება.ტენდერის საწყისი თანხა 259 578 ლარია, რაც 422 ლარით ნაკლებია ახალქალაქის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს ბოლო სხდომაზე დამტკიცებულ თანხაზე – 260 000 ლარი.ადრე ამ სამუშაოებისთვის 248 897 ლარი იყო გამოყოფილი, წელს კი მუნიციპალიტეტმა შენობის რეკონსტრუქციის თანხა 11 103 ლარით გაზარდა და ეს თანხა საკრებულომ დაამტკიცა.
შეგახსენებთ, თავისუფლების ქუჩაზე სამსართულიანი საცხოვრებელი კორპუსის ფასადის და მიმდებარე ტერიტორიის რეკონსტრუქციაზე ტენდერი ოთხჯერ გამოცხადდა.პირველი ტენდერი გამოცხადდა 2024 წლის 24 ივლისს, მეორე 1 აგვისტოს, მესამე 16 აგვისტოს და მეოთხე 26 ნოემბერს. ოთხივე შეჯიბრი მონაწილეთა სიმცირის გამო ჩაიშალა.
ადგილობრივმა ხელისუფლებამ ტენდერების ჩავარდნის მიზეზად მუშების ნაკლებობა და წინა სამუშაოების გაძნელება დაასახელა, მაგრამ არა თანხა ან მოთხოვნები.შედეგად, თუმცა ფასი გაიზარდა.
შეგახსენებთ, რომ აზათუთის ქუჩაზე სამსართულიანი კორპუსი ნანე მოლის მოპირდაპირედ მდებარეობს. რესტავრაციის ფარგლებში დაგეგმილია შენობის ფასადის კოსმეტიკური გარემონტება, მოაჯირის აივნების შეკეთება, სკამების და განათების დამონტაჟება. ასევე, ტენდერის მიხედვით, დაგეგმილია შენობის წინ ტერიტორიის გათავისუფლება ავტოსადგომის ასაშენებლად, ტროტუარის შემცირებით.