ყველა მეწარმის რეგისტრაცია 1 აპრილამდე „მეწარმეთა შესახებ“ ახალ კანონს უნდა შეესაბამებოდეს, ანუ ხელახლა უნდა დარეგისტრირდეს, თუ 2022 წლის 1 იანვრის შემდეგეს არ გაუკეთებია. წინააღმდეგ შემთხვევაში საწარმოს რეგისტრაცია შეუჩერდება და საჯარო რეესტრის ეროვნული სააგენტოდან ამონაწერის გაცემა შეწყდება.
2022 წლის 1 იანვრიდან „მეწარმეთა შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებები შევიდა ძალაში. ეს არის ძირითადი კანონი, რომელიც საქართველოში კომპანიების და ინდმეწარმეების რეგისტრაციის პროცედურას და საქმიანობას არეგულირებს. ცვლილებები ძალიან მნიშვნელოვანია, ფაქტობრივად ისინი 2008 წლის თავდაპირველი კანონი შეცვალეს და რამდენიმე სავალდებულო მოთხოვნა დაადგინეს.
2023 წლის 31 დეკემბრიდან 2022 წლის 1 იანვრამდე რეგისტრირებულ ყველა კომპანიას თავისი წესდების ახალი კანონმდებლობის მოთხოვნებთან შესაბამისობაში მოყვანა მოეთხოვებოდა. კომპანიას შეუძლია შეუერთდეს იუსტიციის სამინისტროს მიერ დამტკიცებულ სტანდარტულ წესდებას ან შეიმუშაოს ინდივიდუალური წესდება. თუმცა, ეს საბოლოო ვადა გადაიდო და სავალდებულო ხელახალი რეგისტრაციის სიიდან ზოგიერთი ორგანიზაცია, იურიდიული პირი და ინდივიდუალური მეწარმე ამოიღეს.
რეგისტრაციის ახალი პროცედურა, რომელიც 2025 წლის 1 აპრილამდე უნდა დასრულდეს, ვრცელდება: