N5 სკოლის (ყოფილი სკოლა-ინტერნატი) გვერდით ახალი საბავშვო ბაღის მშენებლობა დასრულდა. ნამუშევარი მერიის კომისიამ უნდა ნახოს და მიიღოს. საბავშვო ბაღი მუნიციპალური განვითარების ფონდის სახსრებით აშენდა. სამუშაოები კომპანია „IKB Biuld“-მა 1 მილიონ 657 ათასი ლარის ოდენობით შეასრულა.
სატენდერო დოკუმენტაციის მიხედვით, სამუშაოები თავდაპირველად 2023 წლის სექტემბერში უნდა დასრულებულიყო, შემდეგ საბავშვო ბაღის ექსპლუატაციაში ჩაბარების ვადა 2024 წლის სექტემბრამდე გაგრძელდა. 2024 წლის შემოდგომაზე, ჩვენი მორიგი ვიზიტის დროს, კომპანიის წარმომადგენლებმა თქვეს, რომ სამუშაოები ახალ წლამდე დასრულდება, თუმცა სამუშაოები ამ პერიოდშიც არ დასრულებულა. ჩვენი ბოლო ვიზიტისას (2025 წლის 13 თებერვალი) სამშენებლო სამუშაოებზე პასუხისმგებელმა პირმა ნუგზარ თვარაძემ დაგვარწმუნა, რომ სამუშაოები ერთ კვირაში დასრულდება.
4 მარტს, როცა ახალ საბავშვო ბაღს კვლავ ვესტუმრეთ, კომპანიის წარმომადგენელმა კახა გერგედავამ თქვა, რომ ბაღის მშენებლობა დასრულებულია. მისი თქმით, მშენებლობის დროულად დასრულებას უამინდობამ შეუშალა ხელი.
„მშენებლობის დროს არანაირი პრობლემა არ ყოფილა, მხოლოდ ამინდმა შეგვიშალა ხელი. ამინდის გამო გარე სამუშაოები ვერ განხორციელდა. რჩება მხოლოდ საქანელების ქვეშ ფილებისა და ეზოში მოსაპირკეთებელი ქვების ხელახლა დაგება, რადგან ისინი ცივ ამინდში იყო დაგებული და ძლიერი ყინვების გამო ჩამოინგრა. ამ სამუშაოს გავაკეთებთ, როგორც კი გათბება“, – თქვა კახა გერგედავამ.
როდესაც ვკითხეთ, სამუშაოს დაგეგმვისას სმენიათ თუ არა ჯავახეთის მკაცრი ზამთრის შესახებ, მივიღეთ პასუხი: „წელს თქვენი ზამთარი საკმაოდ მკაცრი იყო, ძლიერი ყინვები იყო“.
ჩვენი ვიზიტის დროს ახალქალაქის მუნიციპალიტეტის საბავშვო ბაღების გაერთიანების დირექტორი ანაჰიტ ასათურიანი და ახალქალაქის მუნიციპალიტეტის აუდიტის სამსახურის უფროსი არტაშეს აბგარიანი იმყოფებოდნენ მშენებლების მიერ შესრულებული სამუშაოების სანახავად.
det sad5
არტაშეს აბგარიანმა თქვა, რომ მშენებლების მუშაობით კმაყოფილია, თუმცა საბოლოო გადაწყვეტილებას მერიის კომისია მიიღებს. მან აღნიშნა, რომ მშენებლების მუშაობაში ხარვეზები იყო, მაგრამ ისინი უკვე გამოსწორებულია.
„იყო ხარვეზები, რომლებიც უკვე გამოსწორებულია. პროექტისთვის არ გადაუხვევიათ, უბრალოდ, უხარისხოდ შეასრულეს სამუშაო. ზამთარში ლამინატი დააგეს, გათბობა არ იყო და დენისგან იატაკი გაიბერა. შემდეგ გათბობა გაიტვანეს და ლამინატი ხელხლა დააგეს. წყალმომარაგებაც დაგვიანებით დამონტაჟდა“, – ამბობს არტაშეს აბგარიანი.
სამუშაოები ანაიდა ასატურიანსაც მოეწონა.
„მომეწონა, მაგრამ მე არ ვარ მიმღები, ამას მერია მიიღებს. თუ მერია მიიღებს სამუშაოს, მაშინ მე ჩემს სამუშაოს შესრულებას დავიწყებ. რჩება მხოლოდ საქანელების ქვეშ კაუჩუკის დამონტაჟება და ეზოში მოსაპირკეთებელი ქვების გარემონტება. მშენებლები ამ სამუშაოებს ამინდის გაუმჯობესებისთანავე დაგვპირდნენ. ვიმედოვნებთ, რომ აპრილის ბოლომდე გავხსნით“, – თქვა მან.
det sad 5
ანაიდა ასატურიანის თქმით, ყველა ბავშვი, რომელიც ქალაქის საბავშვო ბაღების გარემონტების გამო სოფლების კუმურდოსა და ჩუნჩხას საბავშვო ბაღებში დადის, ახალ ბაღში განთავსდება. ასეთი ბავშვი სულ 60-ია.
„გვინდა საძინებლები ჯგუფებად გადავაქციოთ, საძინებლები არ იქნება, 6 ჯგუფს შევქმნით, რომ ბავშვები, რომლებსაც კუმურდოში და ჩუნჩხაში მიგვყავდა, აქ შევიდნენ. ახალ საბავშვო ბაღში 160 ბავშვის მიღებას ვაპირებთ. ასევე, თუ შესაძლებელი იქნება, აქ ბაგა-ბაღის გახსნა გვინდა. თუ 10-15 განაცხადს მივიღებთ, საბავშვო ბაღს გავხსნით. მინდა, სააქტო დარბაზი 3 წლამდე ბავშვების ჯგუფად ვაქციო, დარბაზი დიდია, ოთახის პირველ ნახევარში საწოლებს დავდგამთ, მეორე ნახევარში კი ბავშვები ითამაშებენ“, – ამბობს ანაიდა ასატურიანი.
ასოციაციის დირექტორის თქმით, ახალ საბავშვო ბაღში ახალი აღჭურვილობის შეძენამდე გარემონტებული საბავშვო ბაღების სამზარეულოს აღჭურვილობა დაიდგმება.
შეგახსენებთ, რომ საბავშვო ბაღის მშენებლობის საწყისი ღირებულება 1 821 822 ლარი იყო, სამუშაოებზე ტენდერი კომპანია „IKB Biuld“-მა 1 მილიონ 657 ათასი ლარით მოიგო. საბავშვო ბაღს გარანტია 2026 წლის ბოლომდე აქვს.
საბავშვო ბაღის შენობა ერთსართულიანია, გათვალისწინებულია 75 ბავშვისთვის. შენობის საერთო ფართი 960 კვ/მ-ზე ოდნავ მეტია.