ბიუჯეტის შემოსავლები გადასახადებიდან 9,4%-ით გაიზარდა. სახელმწიფო ხაზინის მონაცემებით, საგადასახადო შემოსავლებმა 2025 წლის იანვარ-თებერვალში 3,903 მლრდ ლარს გადააჭარბა, ხოლო გასული წლის ანალოგიურ პერიოდში ბიუჯეტში 3,566 მლრდ ლარი იყო შემოსული.
ბიუჯეტის შემოსავლების ყველაზე მაღალი წლიური ზრდა – 15% – საშემოსავლო გადასახადში ფიქსირდება. კერძოდ, წელს 1,374 მილიარდ ლარზე მეტი საშემოსავლო გადასახადი შეგროვდა, გასული წლის იანვარ-თებერვალში კი ამ მაჩვენებელმა 1,191 მილიარდ ლარს გადააჭარბა.
საანგარიშო პერიოდში დღგ 5.4%-ით გაიზარდა. 2025 წლის იანვარ-თებერვალში ბიუჯეტში დღგ-ის შემოსავლებმა 1,582 მილიარდ ლარს გადააჭარბა. გასული წლის პირველ ორ თვეში ამ თანხამ 1,5 მილიარდ ლარს გადააჭარბა.
ამასთან, მიმდინარე წლის იანვარ-თებერვალში ბიუჯეტში 397,5 მლნ ლარზე მეტი საშემოსავლო გადასახადი შევიდა, მაშინ როცა გასული წლის ანალოგიურ პერიოდში ამ მაჩვენებელმა 354,1 მლნ ლარს გადააჭარბა. მონაცემები აჩვენებს, რომ ამ შემთხვევაში ზრდამ 12% შეადგინა.
გარდა ამისა, ფინანსთა სამინისტროს ინფორმაციით, ქონების გადასახადი 35%-ით შემცირდა. 2024 წლის იანვარ-თებერვალში ბიუჯეტში ქონების გადასახადი 10,7 მლნ ლარზე მეტი იყო მიღებული, ხოლო 2025 წლის ანალოგიური პერიოდისთვის – 6,958 მლნ ლარზე მეტი.
კლებულობს აქციზის გადასახადებიც. უფრო დეტალურად, 2025 წლის პირველ ორ თვეში 258 მილიონ ლარზე მეტი აქციზის დაგროვება მოხდა, 2024 წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით 333 მილიონი ლარი. მონაცემები 22%-ით კლებას აჩვენებს.
საანგარიშო პერიოდში იმპორტის გადასახდელები 7%-ით შემცირდა: გასული წლის 21 მლნ ლარზე მეტიდან მიმდინარე წლის იანვარ-თებერვალში 19,52 მლნ ლარზე მეტი იყო.
რაც შეეხება სხვა გადასახადებს, მიმდინარე წლის იანვარ-თებერვალში ისინი 265,2 მლნ ლარს გადააჭარბეს. ამასთან, სხვა გადასახადების მოცულობამ 2023 წელს 155,6 მლნ ლარს გადააჭარბა. მონაცემები აჩვენებს, რომ ზრდამ 70% შეადგინა.
შეგახსენებთ, რომ 2025 წლის იანვარში სახელმწიფო ბიუჯეტში დღგ-ის შემოსავლები წინა წელთან შედარებით 0,9%-ით შემცირდა. საპასუხოდ, ეკონომისტებმა განაცხადეს, რომ დღგ-ის შემცირება ქვეყანაში ეკონომიკური კრიზისის პირველი ნიშანია. იანვარში შემცირების მიუხედავად, დამატებითი ღირებულების გადასახადი თებერვალში გაიზარდა. მაგალითად, თუ გასული წლის თებერვალში ეს თანხა გადააჭარბა 687 მილიონ ლარს, მაშინ მიმდინარე წლის ანალოგიურ პერიოდში 776 მილიონ ლარს გადააჭარბა.