ინდოელი სტუდენტების რაოდენობა საქართველოშიც მიაღწია რეკორდულ მაჩვენებელს. საქართველოს ეროვნული სტატისტიკის სამსახურის მონაცემებით, 2024-2025 სასწავლო წელს სხვადასხვა უნივერსიტეტებში სწავლობს 20 319 ინდოელი სტუდენტი.
ამავე მონაცემებით, ამ სტუდენტების უმრავლესობა, 16,715 ადამიანი, სწავლობს კერძო უნივერსიტეტებში, დანარჩენი 3,602 ადამიანი კი სახელმწიფო უნივერსიტეტებში.
უფრო მეტიც, მონაცემები აჩვენებს, რომ ბოლო ხუთი წლის განმავლობაში საქართველოში ინდოელი სტუდენტების რაოდენობა 2,6-ჯერ გაიზარდა. კერძოდ, თუ 2020-2021 სასწავლო წელს მათი რიცხვი 7771 იყო, დღეს მათი რიცხვი 20 000-ს აჭარბებს.
აღსანიშნავია, რომ პირდაპირი ფრენები საქართველოსა და ინდოეთის დედაქალაქებს შორის 2023 წლის აგვისტოში დაიწყო, რამაც ხელი შეუწყო ინდოეთიდან სტუდენტების რაოდენობის ზრდას. ამ ფაქტორის გარდა, გალტმა და თაგარტმა შარშანდელ კვლევაში აღნიშნეს, რომ საქართველო მიმზიდველია ინდოელი ტურისტებისთვის ხელმისაწვდომი საგანმანათლებლო ობიექტების და ცხოვრების ფასის გამო.