საქართველოში ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნები 2025 წლის 4 ოქტომბერს შედგება. თუმცა, საპარლამენტო არჩევნების შემდეგ დაწყებული საპროტესტო აქციების ფონზე, უცნობია, როგორ ჩატარდება ახალი არჩევნები და არის თუ არა საქართველო ამისთვის მზად.
26 ოქტომბრიდან საქართველოში პროტესტი არ ცხრება: მოსახლეობის ნაწილი არჩევნების შედეგებს არ წყდება და მათ გადახედვას მოითხოვს, იმავეს ცდილობს ოპოზიციაც.
პოლიტოლოგების აზრით, შექმნილ პოლიტიკურ სიტუაციაში 4 ოქტომბერს დაგეგმილი ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების ჩატარება კითხვის ნიშნის ქვეშ დგას.
«არავითარი არჩევნები არ ჩატარდება. თუკი ისინი სავსებით მზად იყვნენ ნაციონალურ არჩევნებზე მანდატები მოეპარათ, მაშინ ადგილობრივ დონეზე უარესი სიტუაცია იქნება – ეს არჩევნების იმიტაციაც კი არ არის, არამედ უბრალოდ თეატრი. თუკი მოკლედ ვიტყვით, ადგილობრივი არჩევნები არ იქნება. მე ვთვლი, რომ ოპოზიციამ არჩევნებში მონაწილეობა არ უნდა მიიღოს, რომელიც წინასწარ ცნობილია, რომ იქნება უსამართლო და არათავისუფალი. მაგრამ მე არ ვიცი, როგორ მოიქცევიან პარტიები, რომლებიც მონაწილეობის მიღებას გადაწყვეტენ – ეს ფაქტიურად რეჟიმთან თანამშრომლობის ტოლი იქნება»,- ამბობს რონდელის ფონდის პოლიტოლოგი გიორგი ბადრიძე.
შეგახსენებთ, რომ საქართველოს პარლამენტის მე-11 მოწვევის პირველი სხდომა 25 ნოემბერს იყო დანიშნული, კონსტიტუციის თანახმად ეს მოწვევა ქვეყნის პრეზიდენტს უნდა გაეკეთებინა. თუმცა სალომე ზურაბიშვილმა, არჩევნების შედეგები არ აღიარა და ეს არ გააკეთა. მან და აგრეთვე 2024 წლის საპარლამენტო არჩევნებზე საარჩევნო ბარიერის გადამლახავმა ოთხმა ოპოზიციურმა პარტიამ, განაცხადეს, რომ 26 ოქტომბრის არჩევნების შედეგები ფალსიფიცირებულია.
სხდომაზე მხოლოდ მმართველი პარტია «ქართული ოცნების» დეპუტატებმა მიიღეს მონაწილეობა, რომლებმაც ცესკოს მონაცემების მიხედვით 26 ოქტომბერს არჩევნებზე ხმების დაახლოებით 54% დააგროვა და პარლამენტში 150 ადგილი დაიკავა. მათ ყველა 150 დეპუტატის უფლებამოსილება აღიარეს, შალვა პაპუაშვილი პარლამენტის სპიკერად აირჩიეს და კომიტეტების თავმჯდომარეები აირჩიეს. ქვეყნის ისტორიაში პირველად პრეზიდენტი არასახალხო კენჭისყრით აირჩიეს, ხოლო ამომრჩეველთა კოლეგიის შემადგენლობაში შედიოდნენ პარლამენტის დეპუტატები, ასევე აფხაზეთისა და აჭარის ხელისუფლების ადგილობრივი ორგანოების წარმომადგენლები. ამ წოდებაზე მიხეილ ყარელაშვილი დაინიშნა. «ქართული ოცნების» მომდევნო ნაბიჯი 26 ოქტომბრის არჩევნების შედეგების მიხედვით შერჩეული 49 ოპოზიციური პარლამენტარისთვის დეპუტატების მანდატებისა და დეპუტატების ხელშეუხებლობის წართმევა გახდა.